katolicki zespół edukacyjny im. świętej Rodziny w Olsztynie

katolicka szkoła podstawowa

im. Świętej Rodziny w Olsztynie

PIERWSZA WIZYTA MŁODYCH Z AIESEC

 

 

Pierwsi studenci w ramach współpracy z AIESEC gościli w naszej szkole od 3 do 7 marca 2014 roku. Ta wizyta była niesamowitym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej. Cristina z Rumunii, Fidella z Indonezji i Quodos z Jemenu odwiedzili Polskę po raz pierwszy
w życiu,  więc było to dla nich również ogromne przeżycie.

Ich pobyt przepełniony był ciekawymi zajęciami: prezentacją o ich rodzimych krajach, poznawaniem legend, historii i kultury ich państw. Studenci byli bardzo dobrze przygotowani, ich celem było przekazanie jak najwięcej ciekawych informacji uczniom również przez gry i quizy. Zajęcia były bardzo ciekawe, a w przerwach odbywały się wspólne rozgrywki tenisa stołowego. Wolontariusze przywieźli flagi swoich krajów, na których uczniowie podpisywali się na pamiątkę, a w zamian goście zostawiali swoje autografy i pamiątki.

Czwartek był dniem kulinarnym. W przeddzień studenci przygotowali menu potraw regionalnych. Następnie wraz z kilkoma uczniami wybrali się na zakupy, aby zdobyć wszystkie składniki potrzebne do przyrządzenia potraw. Gotowanie odbywało się od rana, na holu szkoły. Na tablicy obok „kuchni” wywieszone były przepisy potraw z Indonezji, Rumunii i Jemenu, w języku polskim i angielskim.  Z godziny na godzinę coraz to wspanialsze zapachy potraw unosiły się po szkole. Uczniowie w czasie przerw z zaciekawieniem przyglądali się gotowaniu, robili zdjęcia potraw i rozmawiali z gośćmi. Około południa wszystkie potrawy były gotowe do degustacji. Uczniowie z poszczególnych klas mogli podejść i popróbować każdej z nich. Dzieci były zachwycone, ponieważ w tych potrawach były też takie przyprawy, których one jeszcze nie znały.Do degustacji przyłączyli się również  nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice, którzy w tym czasie byli w szkole.

W piątek odbyło się pożegnanie naszych gości, którym pani dyrektor wręczyła pamiątki. Cała społeczność szkolna zebrała się na holu. Nasi uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne i taneczne. Na zakończenie zaśpiewaliśmy, wspólnie z gośćmi, kilka piosenek po angielsku i po polsku.

Goście wpisali się do Szkolnej Księgi. Fidella Malva Zatadini z Indonezji napisała: ”Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam być tutaj. Spędziłam u was wspaniały czas. Szkoła, nauczyciele, uczniowie, wszystko jest cudowne. Jest to niezapomniane doświadczenie w moim życiu. Jeden tydzień to za mało dla mnie. Mam nadzieję, że spotkam się z wami jeszcze kiedyś na dłużej. Czas się zmienia, ale wspomnienia zostaną na zawsze takie same. Na pewno podzielę się tymi wrażeniami z rodziną i przyjaciółmi w moim kraju. Dziękuję za wszystko. kocham was”.