katolicki zespół edukacyjny im. świętej Rodziny w Olsztynie

katolicka szkoła podstawowa

im. Świętej Rodziny w Olsztynie

Książki bez kwarantanny

#KSIĄŻKI BEZ KWARANTANNY

O zaletach czytania książek można pisać bardzo wiele. Niejednemu/niejednej z nas pomagają przetrwać trudny czas kwarantanny: podnosząc na duchu, inspirując, rozśmieszając … jak prawdziwi przyjaciele. W ciągu ostatnich tygodni zapewne każdy przeczytał choć jedną książkę: z biblioteki szkolnej (np. lekturę), z biblioteczki domowej lub też za pośrednictwem Internetu.
W tym miejscu będziemy zamieszczać zdjęcia i krótkie recenzje – osobiste refleksje na temat przeczytanych książek o różnej tematyce.
Zachęcamy Was drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele do dzielenia się swoimi wrażeniami z lektury i przesyłanie ich na adres email: ksp.biblioteka@op.pl lub poprzez Librusa do p. Krystyny Balukiewicz.
Można także stworzyć ilustrację do przeczytanej książki i przesłać jej zdjęcie. Wiecie sami, że najchętniej sięgamy po książki polecone przez innych, zatem do dzieła!

Recenzje

Opowieści z Narnii – Szymon z kl 2a

Opowieści z Narnii – Szymon z kl 2a

Przeczytałem „Opowieści z Narnii” części  6 i 7. Są to najciekawsze książki, jakie do tej pory przeczytałem. 6 część ma tytuł „Siostrzeniec czarodzieja” i opowiada o stworzeniu  Narnii przez wielkiego Lwa o imieniu Aslan. Aslan stwarza Narnię przez najprostszy śpiew. Przypomina mi to stworzenie świata

PISMO ŚWIĘTE dla młodych

To wydanie Biblii Tysiąclecia  zapewne znajduje się już w wielu Waszych domach. Zostało  przygotowane specjalnie dla młodych czytelników – dzieci i nastolatków, ale polecane jest również rodzicom i wszystkim dorosłym. Zachętę do samodzielnej lektury Pisma Świętego stanowią kolorowe ilustracje i tablice oraz krótkie teksty w ramkach zawierające informacje z czasów biblijnych oraz wskazówki, jak żyć zgodnie ze Słowem Bożym. Polecamy!

BIBLIA komiks

Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w postaci komiksu – dla fanów tego gatunku literatury to pozycja obowiązkowa! (dostępna również w naszej szkolnej bibliotece ) Historie biblijne opowiedziane zostały w sposób wierny nauczaniu Pisma Świętego i zrozumiały dla młodzieży. Kolorowe, dynamiczne ilustracje, zwięzłe teksty sprawiają, że trudno oderwać się od czytania.

HISTORIE BIBLIJNE Bohaterowie dla chłopców

Budujące opowieści o prawdziwych mężczyznach, bohaterach Starego i Nowego Testamentu, takich jak m.in: Gedeon, Dawid i Goliat, Jonasz, bogacz i Łazarz, celnik Zacheusz, Apostoł Paweł. Wierni Bogu, dzielni i odpowiedzialni, choć często nie pozbawieni wad i słabości, z którymi musieli walczyć. Inspirująca lektura dla młodych chłopców, którzy potrzebują właściwych męskich wzorców.

HISTORIE BIBLIJNE Bohaterki dla dziewcząt

Bohaterki historii biblijnych: piękne i wytrwałe, troskliwe, dochowujące wierności i pokładające ufność w mocy Bożego Słowa. Pouczająca lektura dla młodych dziewcząt, które od biblijnych kobiet: Miriam, Debory, Noemi i Rut, Estery, Marii i Marty i innych mogą się wiele nauczyć.

Oczami Jezusa

Wspaniała książka do lektury indywidualnej oraz wspólnego, rodzinnego czytania. Jest to zbiór historii o tym, jak Jezus wędrował wraz z uczniami do Jerozolimy. Daje nam obraz szczegółów ich codziennego życia. Poznajemy myśli i uczucia Pana Jezusa, który żył niegdyś jako człowiek podobny do nas. Podczas podróży Jezus dotyka serc, duszy i myśli wszystkich, z którymi rozmawia. Czyniąc to, wielokrotnie objawia swoją Boskość.
Lektura tej książki pozwala lepiej rozumieć słowa Pisma Świętego.

ZAWODOWCY

Dorośli to mają fajnie! Nie muszą chodzić do szkoły, nie muszą odrabiać lekcji. Robią tylko to, co najbardziej lubią albo w czym są najlepsi i jeszcze dostają za to pieniądze. Po prostu zawodowcy! Każde z opowiadań to zabawna historia, która przydarzyła się jednemu z takich zawodowców.

AWARIA

Dom Tymka, Maćka i Anity jest fortecą naszpikowaną elektroniką. Wszystkowiedzący komputer Pina beznamiętnym głosem informuje, kiedy należy zamówić mleko albo opuścić żaluzje, włącza ogrzewanie i pokazuje obraz z kamery przed domem. Gdy w święta do rodziny trafia przypadkiem Evo, najnowszej generacji robot osobisty, nawet Pina nie może sobie z nim poradzić. Nagle wszystko wywraca się do góry nogami, usterka goni usterkę, telefony są niedostępne, a dom staje się dla rodzeństwa pułapką. Czy człowiek jest w stanie przechytrzyć maszyny? I kto stoi za tajemniczą awarią?

PIONIERZY

Kto zbudował kolej w Andach? Kto wymyślił salony piękności? Kto odkrył witaminy? Kto pierwszy poszybował w niebo? Kto wynalazł kamizelkę kuloodporną? Kto złamał tajne szyfry wroga? Polacy! Żyjący dawno temu i całkiem współcześni. Pomysłowi i odważni. Czasem trochę szaleni, zawsze uparci. I niewiarygodnie pracowici. Tekstom towarzyszą nowoczesne ilustracje, nawiązujące do starej techniki drzeworytu.

Seria Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944

Dla fanów historii i komiksu to nie lada gratka. Kolejne części odzwierciedlają losy tysięcy Polaków z lat 1939–1944, którzy, mimo przegranej kampanii wrześniowej i represji ze strony dwóch okupantów (III Rzeszy Niemieckiej oraz ZSRS), w każdym zakątku świata gotowi byli stanąć do walki o wolną Polskę.

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

Książka na czasie! Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…

Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Każde z 13 opowiadań to oddzielna historia, z nowymi bohaterami i raczej otwartym zakończeniem. Poruszają problem relacji z rodziną i rówieśnikami, niskiego poczucia wartości czy narcyzmu, braku akceptacji dla odmienności, hejtu. Wszystkie opowiadania uzupełnione zostały krótkimi rozmowami z psychologami. Analizują oni emocje, które wpłynęły na zachowania bohaterów i ich postawy życiowe oraz podsuwają młodemu czytelnikowi tematy do dalszych przemyśleń.